• Congratulations to our 2022-2023 State Participants!

    swimming & diving team

    Swimming & Diving - (front) Shayla Scepaniak (alt), Megann Jobin, Emma Yao
    (back) Sienna Albjerg (alt), Holly Lenarz, Maddie Francois, Hailey Westrup

    adapted soccer
    Crush Adapted Soccer - Colton Bjerke, Sienna Hansen, Dalten Huberty,
    Gracie Schraut, Max Song, and Tyler Stone 

    Cross Country
    Cross Country - Mady Dockendorf, Seth Westrup, and Eli Hanson


    Congratulations 2021-2022 State Participants!

    Sartell baseball
    Baseball

    Logan Clark

    Logan Clark - Track & Field (110m and 300m hurdles)

    Carson Andel
    Carson Andel - Golf

    boys state swim & dive
    Swimming & Diving - Cameron Schreifels, Jackson Hovda, Truett Carlson,
    Hayden Lenarz, David Binsfeld, & George Larson


    Dylan Enriquez Spencer Johnson Ashton Lipinski
    Wrestling - Dylan Enriquez, Spencer Johnson, & Ashton Lipinski
    photos provided by Tim Engle @ TmE Shots Photography

    Gymnastics
    Gymnastics - Morgan Weber & Ella Simmons
    Dance - Jazz
    Dance - Jazz (4th place)

    State Dance - Kick
    Dance - High Kick

    Nordic Ski
    Nordic Ski - Johnny Nemeth & Violet Steil

    Swimming and Diving
    Swimming & Diving - Emma Yao, Macy Dockendorf (alt), Kaitlyn Lysen (alt), Hailey Cota (alt), Hailey Westrup, Holly Lenarz, Megann Jobin, Maddie Francois, Janie Martin, Sienna Albjerg, Morgan Weber (alt)

    Cross Country
    Cross Country: Eli Hanson, Mady Dockendorf, and Ashley Nelson

    Adapted Soccer
    St Cloud Crush Adapted Soccer - Colton Bjerke, Rece Haupert, Dalten Huberty, Brian Klehr, Alexander Reeves, Tyler Stone


    Congratulations 2020-2021 State Participants!

    Sartell Baseball - Varsity
    State AAA Baseball - 4th place

    Sartell Softball - Varsity
    State AAA Softball

    State Swimming and Diving
    State Swimming & Diving - 3rd place

    State AA All Around Gymnastics Champion Marley Michaud
    State AA Individual All Around Gymnastics Champion - Marley Michaud

    State Gymnastics Team
    State AA Team Gymnastics Champions

    Mock Trial Team
    State Mock Trial Team - 14th place

    Wrestler - Ethan Torgrimson
    State Wrestler Ethan Torgrimson - 4th place

    Wrestler - Spencer Johnson
    State Wrestler Spencer Johnson - 5th place

    Sartell Sabre Dance Team - Kick
    State AA Dance Champions - High Kick

    Sartell Sabre Dance Team - Jazz
    State AA Dance Champions - Jazz

    Nordic Ski State Participants Violet Steil and Annabelle Tautges
    Nordic Ski State Participants -Violet Steil and Annabelle Tautges

Last Modified on November 16, 2022